Preservation Achievement Awards

 

Union League Lincoln Ballroom

Union League Lincoln Ballroom

The Alliance’s Preservation Achievement Awards event is an annual celebration of the individuals, organizations, businesses and projects that exemplify outstanding achievement in the field of historic preservation throughout the region. The annual event is the largest gathering of preservationists in the Philadelphia area.

 

2014 Preservation Achievement Awards
Wednesday, June 4, 2014  5-8pm
5-6pm   Awards Presentation
6-8pm   Reception
The Union League of Philadelphia, 140 S. Broad Street, Philadelphia, PA

 

Thank you to all our event sponsors, awardees and attendees for making our 21st Annual Preservation Achievement Awards a success!

Click here for a link to the 2014 Program Book

2014 Award Sponsors

Preservationist

PMC Property Group
The Union League of Philadelphia

Alabaster

Brickstone
EwingCole
Joseph Dugan, Inc.
Keast & Hood Co.
McCormick Taylor, Inc.
Tower Investments, Inc.

Marble

1616 Walnut Partners, LP
Alterra Property Group, LLC
AMC Delancey Group, Inc.
Bala Consulting Engineers
BLT Architects
Bruce E. Brooks & Associates
Core Realty
Domus Inc.
Firstrust Bank
Haverstick-Borthwick Company
Hunter Roberts Construction Group
Jacobs Global Buildings Design
Janet and Lew Klein
Kimpton Hotels and Restaurants
Knapp Masonry, LLC
M&T Bank
Materials Conservation Co., LLC
Powell, Trachtman, Logan, Carrle & Lombardo, P.C.
Powers & Company, Inc.
Scully Company
Seaquay Architectural Millwork, Corp
Summit Realty Advisors, LLC
The Annex at the Touraine
The Bancorp

Granite

AIA Philadelphia
Beneficial Bank
Caroline E. Boyce
Clemens Construction Company
Consigli Construction Co., Inc.
Daniel J. Keating Company
Eastern State Penitentiary
Eberlein Design Consultants
Hanson General Contracting, Inc.
INTECH Construction, Inc.
Jenkintown Building Services, INC.
JKR Partners LLC
J&M Preservation Studio
Johnson & Griffiths
Karins and Associates
Klehr Harrison Harvey Branzburg LLP
KPMG LLP
H.F. Lenfest
Neshaminy Constructors, Inc.
O’Donnell & Naccarato
Philly Office Retail
Rampart Holdings
Reading Terminal Market Corporation
Saul Ewing LLP
Selzer Company
Voith & Mactavish Architects LLP

Limestone

A. Roy Smith
Barbara and Charles Kahn
Barbara and Jerry Kaplan
Fairmount Park Historic Preservation Trust
Jeffrey and Nancy Featherstone
Jenny Rose and Gus Carey
JPC Group, Inc.
Kelly/Maiello Inc.
KieranTimberlake
Lammey & Giorgio
MGA Partners
SMP Architects
Steven Peitzman
Strada
The Athenaeum of Philadelphia
UCI Architects, Inc
VSBA, LLC

*List updated 5/28/14

2014 AWARD WINNERS

GRAND JURY AWARDS    (Project Name, address, owner, project participants)

33rd and Dauphin Loop Improvements   3250 Ridge Avenue, Philadelphia
SEPTA Real Estate Department; Buttonwood Company, Inc.; Creek Hill Nursery; D. Allen Brothers, Inc; Murphy Quigley Company, Inc; Robert Ganter Contractors, Inc.

Ambler Boiler House   201 S Maple Ave, Ambler
Summit Realty Advisors, LLC; Domus Inc.; Elton & Thompson, PC; Hooper Shiles Architects; Langan Engineering ; PHY Consulting Engineer, Inc.

Andrew Wyeth Studio   1 Hoffman’s Mill Road, Chadds Ford
The Brandywine Conservancy & Museum of Art; Frens and Frens, LLC; W.H. Shainline

The Annex at the Touraine  
1516 and 1518 Spruce Street, Philadelphia
The Annex at the Touraine; Clemens Construction Company; Danner Windows; David Flaharty, Sculptor; Joseph Dugan, Inc.; Powers & Company, Inc.; Studio Agoos Lovera; Window Repairs & Restoration, LLC

The Fountain of the Seahorses   640 Water Works Drive, Philadelphia
Philadelphia Parks and Recreation; City of Philadelphia Department of Public Property; George Young Group; Hunt Engineering Company; John J. Bee, Inc.; JPC Group, Inc.; Materials Conservation Co., LLC; McGoldrick Electrical, Inc.; OLIN; Karins and Associates

Glassboro Train Station   Glassboro, NJ
Borough of Glassboro; Lammey & Giorgio; TranSystems Corporation; Wu & Associates, Inc.

The John C. Haas Archive of Science and Business at Chemical Heritage Foundation 36 S. 3rd Street, Philadelphia
Chemical Heritage Foundation; Always By Design; J.S. Cornell & Sons, Inc.; NorthStar Museums; Wilsted Consulting; Thorton Tomasetti Group, Inc.; Bruce E. Brooks & Associates; Caroline & Kaupp, Inc.; CivicVisions, LP; Keystone Preservation Group.; Ballard Spahr LLP

KidZooU   3400 Girard Avenue, Philadelphia
The Philadelphia Zoo; Arora Engineers; Bruce E. Brooks & Associates; CVM Engineer; David Nelson & Associates; Meliora Environmental Design; SMP Architects; Viridian Landscape Studio; W. S. Cumby

Nugent Senior Apartments   101-221 West Johnson Street Philadelphia
Nugent Senior Apartments LP; Domus Inc.; Heritage Consulting Group; Holstein White, Inc.; JKR Partners LLC; Nolen Properties LLC; Ruggiero Plante Land Design; Steven Winter Associates Inc.; O’Donnell & Naccarato

Pearl S. Buck House   520 Dublin Road, Perkasie
Pearl S. Buck International; Bala Consulting Engineers; Mills + Schnoering Architects, LLC; Nave Newell, Inc.; Wu & Associates, Inc.

Rittenhouse Plaza   1901 Walnut Street, Philadelphia
Rittenhouse Plaza, Inc.; Bala Consulting Engineers; Evergreene Architectural Arts; INTECH Construction, Inc.; Johnson & Griffiths; Joseph B. Callaghan, Inc; Joseph Dugan, Inc.; O’Donohoe & Rose Lighting LLC; Voith & Mactavish Architects LLP

Rittenhouse Square Centennial Restoration   Rittenhouse Square, Philadelphia
Philadelphia Parks and Recreation; Friends of Rittenhouse Square;  Claudia Librett of 521 Atelier; Knapp Masonry; Materials Conservation Co, LLC

Ruth L. Bennett House & Wilson Memorial Building   1830 W. 2nd Street, Chester
Ruth L. Bennett Improvement Club; CMSE, Inc.; Five Star, Inc.; McCormick Taylor, Inc.; Neshaminy Constructors, Inc.; Pennsylvania Department of Transportation District 6; Pennsylvania Historical and Museum Commission – State Historic Preservation Office; TAO Design; Tilmar Design

Saylor Grove Guard Box Restoration    Lincoln & Wissahickon Drives, Philadelphia
Philadelphia Parks and Recreation; Fairmount Park Historic Preservation Trust; Kurtz Roofing and Construction; West Chelten Neighbors Association

St. Peter’s Church   313 Pine Street, Philadelphia
St. Peter’s Church; A. Thompson-Allen Company; Haverstick-Borthwick Company; S. Harris Ltd. (successor firm: J&M Preservation Studio)

Union League Lincoln Ballroom   140 S. Broad Street, Philadelphia
The Union League of Philadelphia; Aegis Property Group; Bala Consulting Engineers; BLT Architects; Daniel J. Keating Company; Eberlein Design Consultants; Keast & Hood Co.; Lighting Design Collaborative; Metropolitan Acoustics, LLC


SPECIAL RECOGNITION AWARDS

James Biddle Award for lifetime achievement in historic preservation
Janet S. Klein

Public Service Award for preservation in the public interest
Robert P. Thomas, AIA

Rhoda and Permar Richards Award for service to the Preservation Alliance
Fairmount Park Historic Preservation Trust

Board of Directors Award for exceptional contributions to historic preservation
Bryn Athyn Historic District

John Andrew Gallery Community Action Award for achievement by community organizations

YouthBuild Philadelphia Charter School for their rehabilitation of 82 homes, and their work on Cedar Grove mansion in Fairmount Park and the John Coltrane House

Holme Circle Civic Association for their coalition to restore the Holme-Crispin Cemetery

Special Recognition
Municipal Services Building on the occasion of the building’s 50th Anniversary
Rohm and Haas Building on the occasion of the building’s 50th Anniversary
The Athenaeum of Philadelphia on the occasion of the organization’s 200th anniversary

AIA Philadelphia Awards:
2014 AIA Philadelphia Landmark Building Award

Tindley Temple

Henry J. Magaziner EFAIA Award
Howard B. Haas

PAST AWARDS

2013
Invitation
Program Book

2012
Invitation
Program Book

2011
Program Book

2010
Program Book

2009
Program Book
Video of mayor’s remarks, luncheon highlights and segments on Grand Jury project winners 

Return to Top | Return Home