Preservation Achievement Awards

2015 Preservation Achievement Awards

Wednesday, June 3, 2015 5-8pm
5-6pm Awards Presentation
6-8pm Reception
The Union League of Philadelphia, 140 S. Broad Street, Philadelphia, PA

The Alliance’s Preservation Achievement Awards event is an annual celebration of the individuals, organizations, businesses and projects that exemplify outstanding achievement in the field of historic preservation throughout the region. The annual event is the largest gathering of preservationists in the Philadelphia area.

  • Demo Image
  • Demo Image
  • Demo Image
  • Demo Image
  • Demo Image
  • Demo Image
  • Demo Image

2015 Award Sponsors

Preservationist

Brickstone Realty
Core Realty
PMC Property Group
The Union League of Philadelphia

Alabaster

1616 Walnut Partners, LP
Alterra Property Group
Hunter Roberts Construction Group
Keast and Hood Co.
Land Services USA, Inc.
Local Union 98
International Brotherhood
of Electrical Workers

Marble

AIA Philadelphia
Alterra Property Group
Barton Partners
Clemens Construction Company, Inc.
Domani Developers LLC
Eastern State Penitentiary
Historic Site Inc.
Firstrust Bank
INTECH Construction, Inc.
KPMG LLP
Klehr Harrison Harvey Branzburg LLP
Ms. Janet S. Klein and Mr. Lew Klein
Materials Conservation Co.
M&T Bank
Powell, Trachtman, Logan,
Carrle & Lombardo, P.C.
Raymond F. Rola, Architect

Seaquay Architectural Millwork, Corp
Powers & Company, Inc.
W.S. Cumby

Granite

BLT Architects
Bryant Phillps Construction
Caroline E. Boyce
Cohen Seglias Pallas
Greenhall & Furman PC
Coscis Moss Architecture LLC
DYAD Communications
D3 Real Estate Development
E. Allen Reeves, Inc.
E-Built, Inc.
Eugene Lefevre, Rampart Holdings
Fairmount Park Conservancy
Hanson General Contracting, Inc.
JKR Partners LLC
John Milner Architects, Inc.
Larsen & Landis
Metropolitan Acoustics
Reading Terminal Market Corporation
Selzer Company
Turnkey Construction Services
Voith & Mactavish Architects LLP
Wm. Proud Masonry Restoration
Company Inc.

Limestone

JPC Group, Inc.

*List updated 3/30/15

 

2015 AWARD WINNERS

GRAND JURY AWARDS    (Project Name, address, owner, project participants)

The Arlen Specter Center for Public Service
3240 W. School House Lane, Philadelphia

Philadelphia University; Bruce E. Brooks & Associates; Daniel J. Keating Company; International Consultants, Inc.; Keast & Hood Company; Preservation Design Partnership, LLC; Preservation Design Partnership, LLC

Arts, Research, Culture House (ARCH) 
3601 Locust Walk, Philadelphia
University of Pennsylvania; Keast & Hood Co.; Materials Conservation Collaborative; SaylorGregg, A Studio of JacobsWyper Architects;  Stephen McLaughlin Roofing Consultant Corp.; The Lighting Practice; Torcon, Inc.; Urban Engineers, Inc.

Catholic Chaplain’s Office at Eastern State Penitentiary     
2027 Fairmount Avenue, Philadelphia
City of Philadelphia Department of Public Property; Eastern State Penitentiary Historic Site; Materials Conservation Co., LLC; McKee Siding, Inc.; Munn Roofing Corp.; S. Harris Ltd. (successor firm: J&M Preservation Studio)

David and Dana Dornsife Center for Neighborhood Partnership      
3509 Spring Garden Street, Philadelphia
Drexel University; Albarell Electric, Inc.; BLT Architects; Cairone & Kaupp, Inc.; P. Agnes, Inc; Powers & Company, Inc; The Harman Group; Vanderweil Engineering

FringeArts   
140 N Columbus Boulevard, Philadelphia
FringeArts; Alderson Engineering, Inc; D3 Real Estate Development; Larsen & Landis; Metropolitan Acoustics; Wm. Proud Masonry Restoration Company, Inc.; WRT

 G. G. Green Building 
108 S. Broad Street, Woodbury NJ
RPM Development, LLC; Inglese Architecture and Engineering; Zakalak Associates

Glen Fern Smokehouse 
1100 Livesey Lane, Philadelphia
Philadelphia Parks and Recreation; Fairmount Park Conservancy; Interpret Green; Livesey Family

ICON|1616     
1616-1626 Walnut Street, Philadelphia
Federal Capital Partners; Alterra Property Group; Bozzuto Management Co.; Cross Properties; Floss Barber, Inc.; Hunter Roberts Construction Group; JKR Partners Architects; Johnson & Griffiths Studio; PNC Real Estate; Powers & Company, Inc.; TPSi

La Colombe Fishtown   
1335 Frankford Avenue, Philadelphia
La Colombe Torrefaction, INC; Continuum Architecture & Design; Domani Developers; Peroni Construction; Stokes Architecture

Maria Hall Fire Restoration
1180 Holland Road, Holland PA
Villa Joseph Marie High School; Bruce E. Brooks & Associates; Daniel T. Campbell Architect; Gredell and Associates; Twining Construction Company, Inc.

Merrick Hall    
5301 Ridge Avenue, Philadelphia
Northern Children’s Services; Architectural Lighting Design (ALD); Bevan Lawson; Burris Engineers, Inc.; Cairone & Kaupp, Inc.; Holstein White, Inc.; JacobsWyper Architects; T.N. Ward Co.

Oxford Mills
110-118 W. Oxford Street, Philadelphia
D3 Real Estate Development; Architectural Window Corporation; Barton Partners; O’Donnell and Naccarato; Powers and Company, Inc.; Reed Street Construction; Seawall Development Company; Wm. Proud Masonry Restoration Company, Inc.

The Pottery Building 
127-135 Arch Street and 101-107 N. 2nd Street, Philadelphia  
105 N 2nd Street Investors LP; Architectural Window Corporation; Powers & Company, Inc.; Raymond F. Rola, Architect; Venco Building Group, Inc.; Wm. Proud Masonry Restoration Company, Inc.

Restoration of “Playing Angels” Statuary
East Fairmount Park, Kelly Drive at Fountain Green Drive, Philadelphia
City of Philadelphia, Mayor’s Office of Arts, Culture and the Creative Economy; George Young Company; Kreilick Conservation, LLC; Philadelphia Parks and Recreation; Prime NDT Services Inc.

Sanctuary Lofts       
2319 Fitzwater Street, Philadelphia
Barzilay Development, LLC; Duane Morris, LLP; Lazor Design; Red Door Residential; VS Construction

SEPTA Wayne Junction Station        
2129 Windram Avenue, Philadelphia
Southeastern Pennsylvania Transportation Authority (SEPTA); Neshaminy Contractors, Inc.; UCI Architects, Inc.; Urban Engineers, Inc.

Torresdale Avenue Storefront Project  
6300-7200 Torresdale Ave Multiple Storefronts, Philadelphia
Tacony Community Development Corporation; Community Design Collaborative; Philadelphia Commerce Department; Ray Brogden; UCI Architects, Inc.

Sustainable Future of Washington Crossing Historic Park Master Plan
River Road Upper Makefield and Solebury Townships, Bucks County
Pennsylvania Historical & Museum Commission; CHRS, Inc.; Department of Conservation and Natural Resources; Friends of Washington Crossing Historic Park; Marianna Thomas Architects; PHMC Bureau of Historic Sites and Museums; Stantec Inc.; Toole Recreation Planning; Viridian Landscape Studio

Webb Farm House   
1001 Longwood Road, Kennett Square
Longwood Gardens; Bancroft Construction Company; Bruce E. Brooks & Associates; Decorative Art Services, Inc.; Gecko Group; Gredell & Associates; John Milner Architects, Inc.; Jonathan Alderson Landscape Architects; Taylor Kline

Wharton Street Lofts   
1148 Wharton Street, Philadelphia
Wharton Street Partners, LP; Alterra Property Group; Coscia Moos; E= Built

SPECIAL RECOGNITION AWARDS

James Biddle Award for lifetime achievement in historic preservation
Gail Harrity, President and Chief Operating Officer, Philadelphia Museum of Art

Public Service Award for preservation in the public interest
Aaron Wunsch and Former Mayor Wilson Goode
For rescuing two churches from demolition: 19th Street Street Baptist Church and St. Peters Church of Christ, 47th and Kinsessing.

Board of Directors Award for exceptional contribution to historic preservation
Board of Trustees of Andalusia
For preservation of the entire property and opening it to the public.

Rhoda and Permar Richards Award for service to the Preservation Alliance
Harry Schwartz
For his leadership of the Preservation Alliance Advocacy Committee and efforts on the Pennsylvania, New Jersey and Delaware state tax credits.

John Andrew Gallery Community Action Award for achievement by community organizations
Viola Street Residents Association and Sean Solomon for their collaborative effort to improve, restore and preserve the history of the 4200 block of Viola Street.

Philadelphia Public History Truck
For making history accessible in Philadelphia neighborhoods.

Special Anniversary Award
Fairmount Water Works (200th)— (1815-2015)  Architect:  Frederick Graff

Preservation Education
Pennsylvania Historical and Museum Historical Marker Program
For bringing the memory of Pennsylvania’s historically significant people, places, events and innovations into our daily lives.

Vincent Feldman
For his body of work, and in particular for his book City Abandoned:  Charting the Loss of Civic Institutions

Past Awards