2021 Preservation Achievement Awards

THANK YOU FOR JOINING US!

2021 Preservation Achievement Awards
Wednesday, June 9

5:30 PM – 6:30 PM ET

A Virtual Presentation

Thank you to our generous sponsors

Alabaster Sponsors
  • PMC Property Group
  • Brickstone
  • IBEW Local Union 98
  • Post Brothers
Marble Sponsors
  • A. Roy Smith
  • Alterra Property Group
  • Architectural Window Corporation
  • Arlen Specter US Squash Center
  • BLT Architects
  • Brandywine Realty Trust
  • Bruce E. Brooks & Associates
  • City Living Philadelphia
  • Cohen Seglias Pallas Greenhall & Furman
  • Concord Engineering Group
  • Daniel J. Keating Company
  • Domus
  • Eugene and Deborah Lefevre & The Morris House Hotel
  • Firstrust Bank
  • Hamilton Building Supply
  • Janet Klein
  • John Milner Architects
  • Keast & Hood
  • Kitchen & Associates
  • Klehr Harrison Harvey Branzburg
  • Mara Restoration
  • Materials Conservation Company
  • McDonald Building Company
  • National Real Estate Advisors
  • North County Conservancy
  • O’Donnell & Naccarato Structural Engineers
  • Powers & Company
  • Saul Ewing Arnstein & Lehr
  • Voith & Mactavish Architects
  • W.S. Cumby
  • Wawa
  • Woodcock Design
Granite Sponsors
  • AIA Philadelphia
  • AMC Delancey
  • Anchor Management Group
  • Ascent Restoration
  • Atkin Olshin Schade Architects
  • Ballinger
  • Barry Isett & Associates
  • Blank Rome
  • Blue Rock Construction
  • Brawer & Hauptman
  • Bregenzer Bros.
  • Cecil Baker + Partners
  • Clemens Construction
  • Coscia Moos Architecture
  • David and Ann Brownlee
  • David Haas
  • DYAD
  • E-Built
  • Eberlein Design Consultants
  • General Building Contractors Association
  • Germantown Jewish Centre
  • Gilbane Building Company
  • The Goddard School
  • The Goldenberg Group
  • Haas Printing
  • Hanson Fine Building & Preservation
  • Heritage Consulting Group
  • Holstein White
  • Ian Smith Design Group
  • The Ingerman Group
  • Independence Historical Trust
  • INTECH Construction
  • J&M Preservation Studio
  • JacobsWyper Architects
  • JKRP Architects
  • Joseph Manero & Sons
  • Knapp Masonry
  • Kurtz Construction Company
  • Larsen & Landis
  • Metropolitan Acoustics 
  • Michael A. Beach & Associates
  • Milber Makris Plousadis & Seiden
  • MGA Partners
  • MMPartners
  • Orion General Contractors
  • Philly Office Retail
  • Premier Building Restoration
  • Preservation Design Partnership
  • RCJ Consulting
  • Seaquay Architectural Millwork
  • Seiler + Drury Architecture
  • Strada Architecture
  • Thomas Jefferson University Center for the Preservation of Modernism
  • Van Potteiger Architects
  • Window Repairs & Restoration
  • Wiss, Janney, Elstner Associates
  • WMG Historic Restoration
  • WSFS Bank

Special Recognition Award Winners

James Biddle Award

for lifetime achievement in historic preservation

Bruce Laverty

Board of Directors Award

for exceptional stewardship of historic properties

Scioli Turco

Rhoda & Permar Richards Award

for exemplary service to the Alliance

Robert Powers

Economic Impact Award

for preservation that benefits economic development

The Atlantic

Preservation Education Award

for public advancement of preservation knowledge

Camden Enslaved Africans Historic Markers

Preservation Education Award

for public advancement of preservation knowledge

Monument Lab

John Andrew Gallery Community Action Award

for achievement by community organizations

32nd Ward Registered Community Organization

John Andrew Gallery Community Action Award

for achievement by community organizations

Rose Valley Museum/ Keep Wharton Esherick in Rose Valley Campaign

Public Service Award       

for preservation in the public interest

David Perri

Public Service Award       

for preservation in the public interest

Suzanne Pentz

Special Anniversary Award

25th anniversary of 

Preservation Alliance for Greater Philadelphia

Young Friends Award

in recognition of the latest generation of preservation achievement

Dox Thrash House

Grand Jury Award Winners

2301 Madison Square

2301 Madison Square, Philadelphia

Owner: Meli Group, Inc

Project Team: S2 Design; Meli Group Inc.; ANH Structures LLC; Summus Studio

30th Street Station

2955 Market Street, Philadelphia

Owner: AMTRAK

Project Team: Wiss, Janney, Elstner Associates, Inc.; Mark 1 Restoration

Academy of Music

240 S. Broad Street, Philadelphia

Owner: Philadelphia Orchestra Association

Project Team: Voith & Mactavish Architects; Kimmel Center, Inc; Keast & Hood; Dimitri J. Ververelli, Inc.; Auerbach Friedlander Pollack; Ducharme Seating; Haverstick Borthwick; Academy of Music Restoration Fund Office; Construction Representation Advisors, LLC

Arlen Specter US Squash Center

3205-51 Lancaster Avenue, Philadelphia

Owner: Ned Edwards, US Squash

Project Team: Van Potteiger Architects; D3 Real Estate Development; Dan Keating III; Gilbane Building Company; Woodcock Design Inc.; Powers & Company; Drexel University; Good City Studio; City Invincible; EwingCole; Available Light; Barry Isett & Associates; Kelly Maiello Architects

Blossom Hill Conference Center

260 W. Baltimore Pike, Wawa, PA

Owner: Wawa, Inc.

Project Team: Jacobs/Wyper Architects, LLP; SNC-Lavalin Project Services, Inc.; Elevate Construction Partnership; GD Houtman and Son, Inc.

Bok

1901 S. 9th Street, Philadelphia

Owner: Scout

Project Team: Scout; Squall Co.; Anchor Management; Advanced Engineering; Kaminski + Pew; ISA – Interface Studio Architects; Toner Architects; Powers & Company

The Bourse

111 S. Independence Mall, Philadelphia

Owner: MRP Realty

Project Team: BLT Architects; O’Donnell & Naccarato Structural Engineers; Concord Engineering; Daniel J. Keating Company; Lighting Design Collaborative

Bryn Mawr Avenue Bridges

Bryn Mawr, PA

Owner: PennDOT District 6-0

Project Team: PennDOT District 6-0; TranSystems; Loftus Construction

First Bank of the United States Tympanum Sculpture Conservation

143 S. 3rd Street, Philadelphia

Owner: National Park Service, Independence National Historical Park

Project Team: Materials Conservation Co., LLC; Independence National Historical Park; Taggart Brown & Associates, Inc.

Germantown Jewish Centre

400 W. Ellet Street, Philadelphia

Owner: Germantown Jewish Centre

Project Team: Germantown Jewish Centre; Mara Restoration; Buttonwood Co., Inc.; Klein and Hoffman; Sherman Aronson AIA LEED BD+C; Volunteer National Register consultant

The Goddard School

2201 Pine Street, Philadelphia

Owner: City Living Philly

Project Team: Blank Rome; The Goddard School; Reed Street Builders; Coscia Moos Architecture; PZS Architects

Happy Hollow Recreation Center

4800 Wayne Ave, Philadelphia

Owner: Philadelphia Parks & Recreation

Project Team: Buell Kratzer Powell; Pannulla Construction; Fairmount Park Conservancy

Huntingdon Mills

2137 E Huntingdon Street, Philadelphia

Owner: D3 Real Estate Development

Project Team: D3 Real Estate Development; ISA – Interface Studio Architects; Powers & Company; Cooke Brown Structural Engineers; Ruggiero Plante; Holstein White; J+M Engineering

Krisheim

Philadelphia

Owner: Private Residence

Project Team: John Milner Architects, Inc.; Dennis F. Meyer, Inc.; Larsen & Landis; Bruce E. Brooks & Associates; Joseph Manero and Sons, Inc.; McLoughlin Plumbing Heating and Cooling; John J. McGettigan, Inc.; Materials Conservation Co., LLC

Lenape Road Bridge over Brandywine Creek Floodplain

West Chester, PA

Owner: PennDOT District 6-0

Project Team: PennDOT District 6-0; TranSystems; Loftus Construction

Maguire Residences

1920 E. Orleans Street, Philadelphia

Owner: Project HOME

Project Team: Project HOME; Innova Services Corporation; Kitchen & Associates; Michael A. Beach & Associates; McDonald Building Company

Main Street Bridge over SEPTA

Sellersville, PA

Owner: PennDOT District 6-0

Project Team: PennDOT District 6-0; HDR; Loftus Construction

One City

1401 Arch Street, Philadelphia, PA

Owner: Alterra Property Group

Project Team: BLT Architects; Alterra Property Group, LLC; Clemens Construction Co.; Rittenhouse Communications Group; Ruggiero Plante; Powers & Company; O’Donnell & Naccarato Structural Engineers

Rodney Court

1100 Pennsylvania Ave, Wilmington, DE

Owner: Ingerman

Project Team: Ingerman; Ingerman Construction Management, LLC; Architectural Alliance; EAM Associates; React Environmental Professional Services Group; Powers and Company

Shofuso Historic Landscape Restoration – Pebble Beach

Lansdowne Dr &, Horticultural Dr, Philadelphia

Owner: Japan America Society of Greater Philadelphia

Project Team: Japan America Society of Greater Philadelphia; Ueyakato Landscape Maintenance, Kyoto, Japan

Stephen Girard Building

S 12th and Clover Streets, Philadelphia

Owner: National Real Estate Development

Project Team: BLT Architects; National Real Estate Development; Heritage Consulting Group; Ascent Restoration; Hunter Roberts; Joseph Dugan, Inc.; Avroko

The Tidewater

407 N. 20th Street, Philadelphia

Owner: Alterra Property Group

Project Team: Alterra Property Group; Coscia Moos Architects; Reed Street Builders; Rittenhouse Communications Group; Rodriguez Consulting; Powers & Company 

University of Pennsylvania; Carey Law School Silverman Hall

3501 Sansom Street, Philadelphia

Owner: University of Pennsylvania

Project Team: Voith & Mactavish Architects; Wolfe Scott; Keast & Hood; Burns Engineering, Inc.; Becker & Frondorf; O’Donohoe & Rose; Marshall-KMK/KMK-Technologies; Metropolitan Acoustics

Woodford Mansion Porch Restoration

2300 N. 33rd Street, Philadelphia

Owner: City of Philadelphia

Project Team: Mark B. Thompson Associates LLC; True North Construction; The Naomi Wood Trust; Department of Parks and Recreation, City of Philadelphia